همۀ زنان پیامبر: از خدیجه تا عمره بنت یزید

تاریخ طبری – جلد چهارم – صص ١٢٨٨ تا ١٢٩٩

هشام بن محمد گوید: پیغمبر پانزده زن گرفت که سیزده زن را بخانه برد و یازده زن را با هم داشت و نه زن داشت که درگذشت.
نخستین زن وی خدیجه بود و ابوجعفر گوید: تا خدیجه زنده بود زن دیگر نگرفت. درباره نخستین زنی که پس از خدیجه گرفت اختلاف هست، بعضی گفته اند عایشه دختر ابوبکر و بعضی گفته اند سوده دختر زمعة بن قبسی و بیوه سکران بن عمرو ابن عبدشمس بود. مطلعان گفته اند که پیغمبر قبل از عایشه ، سوده را گرفته بود. بعد از سوده، پیفمبر عایشۀ ٦ ساله را سه سال پیش از هجرت مدینه عقد کرد و پس از هجرت در ماه شوال با وی زفاف کرد. آنوقت عایشه ٩ ساله بود و چون پیغمبر درگذشت عایشه ١٨ ساله بود. پیغمبر هیچ زن دوشیزه ای بجز عایشه نگرفت.
پس از آن پیغمبر، حفصه دختر عمربن خطاب و زن حنیس بن حذافه سهمی را بزنی گرفت. پس از وی پیغمبر ام سلمه را بزنی گرفت. نام وی هند و دختر ابوامیه بن مغیره مخزومی و بیوه ابوسلمه بن عبدالاسد مخزومی بود.
پس از ام سلمه پیغمبر جوبریه دختر حارث بن ابی ضرار را به زنی گرفت که پیش از آن زن مالک بن صفوان بود. پس از آن ام حبیبه دختر ابوسفیان بن حرب و زن عبیدالله بن جحش را بزنی گرفت. پس از آن پیغمبر زینب دختر جحش را بزنی گرفت که از زیدبن حارثه بدلیل نیآوردن فرزند جدا شده بود.
پس از او پیغمبر صفیه دختر حیی بن اخطب را بزنی گرفت که پیش از آن زن سلام بن مشکم بوده و چون سلام بمرد زن کنانه بن ربیع بن ابی الحقیق شد که محمدبن مسلمه بفرمان پیامبر گردن او را زد و چون پیامبر به روز خیبر به صفیه رسید ردای خویش را بروی افکند و که خاص او شد و اسلام بر او عرضه کرد که به مسلمانی گروید.
پس از آن پیغمبر میمونه دختر حارث بن حزن را بزنی گرفت که پیش از آن زن عمیربن عمرو بود. همه این زنان که گفتیم و پیمبر گرفت هنگام درگذشت وی بجز خدیجه زنده بودند. پس از آن پیغمبر نشات دختر رفاعه از طایفه بنی کلاب بن ربیعه را بزنی گرفت. پس از او شنباء دختر عمروغفاری را بزنی گرفت. وقتی شنباء بنزد پیامبر آمد عادت زنانه بود، و پیش از آنکه پاک شود ابراهیم پسر پیامبر بمرد و شنباء گفت: اگر محمد پیغمبر بود محبوبترین کس او نمی مرد. و پیغمبر او را رها کرد.
پس از آن پیامبر غزیه دختر جابر را بزنی گرفت که از زیبایی و خوش اندامی وی سخن شنیده بود و لقب ام شریک بواسطه پسری بنام شریک از شوهر سابقش داشت. به گفته ابن کلبی چون پیغمبر با وی خلوت کرد وی را کهنسال یافت و طلاقش داد. پس از آن پیغمبر اسماء دختر نعمان بن اسودبن شراحیل کندی را بزنی گرفت. پس از آن ریحانه دختر زید فرفلی را گرفت و پس از وی با ماریه قبطی وصلت کرد که ابراهیم را بدنیا آورد.
ابن شهاب زهری گوید: پیمبر، عالیه زنی از طایفه بنی ابوبکربن کلاب بود به زنی گرفت و چیز داد و از او جدا شد. و نیز قتیله دختر قیس بن مدیکرب و خواهر اشعث بن قیس را بزنی گرفت و پیش از آنکه با وی خلوت کند از دنیا برفت و قتیله با برادر خویش از اسلام بگشت. و نیز گفته اند پیغمبر فاطمه دختر شریح را بزنی گرفت.
گویند پیغمبر خوله دختر هذیل بن مبیره را نیز به زنی گرفت. ابن عباس گوید: لیلی دختر خطیم بن عدی هنگامی که پیامبر پشت به آفتاب بود بیآمد و دست به شانه او زد. پیغمبر گفت: کیستی؟ گفت: من دختر خطیم هستم، آمده ام تا خودم را بتو عرضه کنم که مرا بزنی بگیری. گفت: چنین کردم. لیلی به قوم خویش بازگشت و گفت پیامبر مرا به زنی گرفت. گفتند تو حسودی و پیامبر زنان متعدد دارد برو و خود را رها کن. لیلی پیش پیامبر رفت و گفت مرا رها کن. گفت: رها کردم. گویند پیامبر عمره دختر یزید که از طایفه بنی رواس بن کلاب بود را نیز بزنی گرفت.

Advertisements

26 دیدگاه »

 1. Ali said

  be shirazi begoo man salmanam
  oon vaght daset miad in din az koja oomade

 2. سوشیانس said

  یک اشتباه یا دروغ بزرگ در متن فوق نهفتست:
  «پس از آن ام حبیبه دختر ابوسفیان بن حرب و زن عبیدالله بن جحش را بزنی گرفت. پس از آن پیغمبر زینب دختر جحش را بزنی گرفت که از زیدبن حارثه بدلیل نیآوردن فرزند جدا شده بود.»
  پیغمبر پس از بازدید از خانه زیدبن حارثه(پسرخواندش،زینب میشده عروسش)از زیبائی زینب حیرت زده شده و یکدل نه صد دل عاشقش میشه بطوری که توان کنترل خودشو نداشته و در اینجا جبرئیل که نگهبان کش شلوار پیامبر بوده!!!! آیه نازل میکنه که از مردم نترس(چون اعراب به سنتهاشون خیلی وابسته بودن و رسم نبود هیچ مردی با عروسش ازدواج کنه) بهمین خاطر مجوز تجاوز مقدس رو الله در سوره احزاب آیات 36 تا 38 صادر نمود و زید مجبور گردید از تازه عروس خود بدستور پدر دست بکشد(نه بخاطر بچه دار نشدن) تا محمد بتواند کام دل از عروس خویش بستاند.(بنقل از قرآن)
  آیا الله یا خدواند آنقدر بیکار است که در مسائل سکس محمد هم پا درمیانی کند!؟!؟ یا الله و جبرئیل و اسلام فقط راهی برای ارضاء جاه طلبی های مکرر محمد بوده، که قدرت ، ثروت و تمایلات جنسی جزء کوچکی از این جاه طلبیها بودند و آنچه بدتر از بد است، آنست که مردمی مغلوب در جنگ و مورد تجاوز قرار گرفته همچون ملت ایران و مصر و سوریه و …. با گذشت بیش از 1500 سال ،برای متجاوزین خود مجلس ترحیم بپا میکنند و آنان را چون بت می ستایند و از خداوندگار خویش دوری می جویند و تازه گله مندند که چرا خداوند نعماتش را از ما دریغ می نماید؟!؟

 3. mohaghegh said

  درس ديگري از توضيح المسائل حضرات فی الباب التمکین ! 18+ !

  ای شعر در باره این غکس نوشته شده ! حتما اول عــــکس را ببینید !

  ای ضعیـفه نمیکنی تمکین
  تا نخـوابانمت به روی زمین ؟!

  تا نشـانت دهم به نقل و نبات
  که چه فتـوی کنند این حضرات!

  شرح مشکل دهم ز حالِ درون
  که زند کله ات ز نرده برون!

  رسـم گـاوان روا به مذهب ماست
  کار دیرینهً رسـول خداست

  گـوید او زن که مرد مالک اوست
  به کنیـزی سزد که لایق اوست

  خونبهایش به بیضۀ شـترست
  مرد چون کامیـون و او موتورست

  مزرعه باشد او به وقتِ دِرو
  هر طرف خواستی بیـا و برو

  قایمش کن به روی بند و نقاب
  تا بپوسـد به عمـر زیر حجاب

  شغل او بردگی و تمکین ست
  ور نکردی سزای او اینست!

  از : سـیاوش ( محقق)

 4. نمی دونستم

  اینها چقد معتبره
  میشه ستدعاش رو هم معرفی کنید؟

  • روزبه said

   قسمت جالب قضیه اینجاست که در مورد تاریخ تولد پیامبر اسلام در تاریخ شبهه وجود داره و هنوز کسی تاریخ دقیق رو نمیدونه ولی آقایون از زمان حیض زن پیامبر هم آگاه هستند. به نظر من آدم اگر دروغ هم میخواد بگه باید قبلش فکر کنه تا یه ذره با عقل و منطق جور در بیاد.

 5. ario222 said

  بسیار جالب بود
  فقط منابعش رو هم کاش بگزارین که دوستان بتونن مراجعه کنن
  به منم سر بزنین
  مطلبی در مورد پیکر کوروش بزرگ و دسایس نظام برای نابودیش نوشتم :

  http://ario222.wordpress.com/2009/11/11/آیا-جمهوری-اسلامی،-پیکر-پاک-نماد-ایران/

 6. مجيد said

  تازه پيدات كردم و از سر صبح مشغول واكاويدن آرشيوتم./
  دست مريزاد./
  موفق باشي./

 7. امین said

  تنها زن پیامبر که قبل از ازدواج با ایشون باکره بوده
  عایشه بوده
  و در باب تعداد زوجات در اون زمان دلایل بسیاری وجود داره
  مثل شهید شدن همسر زنان در جنگ ها و بی سرپرستی اونها
  دیدتون رو عوض کنید

  • سوشیانس said

   ببخشید لطفاً اگر طالب بحث کردن هستید، تعصب رو کنار بگذارید و واقعیات و مستندات تاریخی رو نه تنها از ما، بلکه با تحقیق بپذیرید.
   اگر به فرض محال فرمایش شما درست باشد(که نیست) آیا محمد تنها مرد زمان خویش بوده؟آیا سوره احزاب ایات 37و38 ترجمه الاهی قمشه ای رو خونده اید؟ آیا تواریخ مسعودی و ابن خلدون رو خوانده اید؟ آیا خاطرات ام المومنین!!!! عایشه را خوانده اید؟
   هر وقت معلوماتتان بحد کفایت رسید، میتوانید قضاوت کنید.

 8. فایده بسیار حاصل شد. زنده باد.

 9. رضا said

  اين از تاريخ طبري است. طبري در مقدمه كتابش نوشته كه من تضمين نمي كنم كه تمام چيزهايي كه نوشته ام درست باشد.
  موقع مناظره شيعه و سني ها هر كدام به نفع خود از قسمت هاي مختلف تاريخ طبري بر عليه يكديگر استفاده مي كنند. اين نشان مي دهد كه در تاريخ طبري تناقض زياد و جود دارد و برداشت ها متفاوت مي باشد. البته طبري مغرض نبوده او بر اساس شنيده ها تاريخ نوشته و به خاطر همين در مقدمه كتابش گفته كه من تضمين نمي كنم تمام آنچه كه گفته ام صحت داشته باشد.

 10. Ghalam said

  خدا نسیب همه بکنه!
  http://ghalambedast.wordpress.com

 11. پسر نادر said

  مخلصیم

 12. پسر نادر said

  مطلب جالبی بود

 13. wakeupiran said

  ببینید اساسا وقتی صحبت از تاریخ آن هم در خطه ایران زمین و حوزه تاریخ اسلامی میکنید، به ناگاه با حجم عظیمی دست نوشته اعم از احادیث، روایات و نقل قولها و تاریخ نگاریها مواجه میشوید که برای آنکه خیال همه دوستان چپ و راست را با هم راحت کنم باید عرض کنم که هیچ کدامشان حائز هیچ ارزش و اعتباری نیستند. ببینید اینکه فلان بن فلان بن فلان، از فلانی فلان حرفی را نقل کرده است اصلا چه ارزشی دارد وقتی ما به عنوان مسلمان قرآن میخوانیم؟؟ !! مگر نه این است که خداوند در قرآن فرموده است که:

  » پس از قرآن به کدام سخن ایمان میآورید؟ »

  لذا سئوالی که سر بلند میکند این است که آن کسانیکه به دنبال نخود سیاههائی چون شیعه و سنی و احادیثش رفتند و یا کتاب هائی که هیچکدام هیچ نسخه خطی ازشان بجا نمانده مگر از 100 یا 150 سال پیش به این سمت !! (تعجب نمیکنید نه؟؟ ) پس چرا در یک حوزه عمومی به این جفنگیات دامن میزنند؟؟ چه قصدی دارند و از نقل این تاریخ یهود بافته چه سودی نصیبشان می شود؟؟ گرفتید قضیه رو؟

  اینها سئوالاتی است که نمی توان بطور منفرد و در خلاء جوابشان را داد و باید در واکنشهائی چون طراجی های اجتماعی سالهای 57 و روزهای اخیر و اتفاقات 400 سال اخیر در دنیا دنبال اصل جوابش باشیم.

  یادتان نرود تاریخ را کسانی نوشتند که از 400، 500 سال پیش نیاز به ایجاد هویت در بین مصرف کنندگان را لازمه بقای سامانه های بانکی و مالی خود دیدند، لذا با هزینه های هنگفتی آنرا نوشتند و تغییر دادند تا امروز هم مداوم آنرا بازنویسی میکنند تا نه فقط در رسانه ها و فیلم و سریال و تلویزیون و عکس و موسیقی و غیره بلکه در سلول به سلول مغز شما، مبادا فکری خلاف آنچه آنها میخواهند خطور کند. این همان استثمار نوین است که در اصل اصلا هم نوین نیست!

  برای همین است که چه آخوندشان و چه روشنفکرانشان تمام زورشان را میزنند که شما مبادا بشنوید که خداوند فرموده:

  » تا میتوانید قرآن بخوانید»

  سئوال مهم چرا خداوند همچنین دستوری داده است؟؟

  به وبلاگ من هم سری بزنید. ممنون.

  • سوشیانس said

   بله بدرستی باید قرآن را فارسی خواند تا به جفنگیاتش پی برد.
   زنان را بزنید(سوره النساء آیه34)
   اگر از عروس خویش خوشتان آمد،طلاقش را بگیرید و حالشو ببرید(سوره الاحزاب آیات37و38)
   اگر کسی با شما بحث کرد و با دلیل و منطق شما را بسوی واقعیت راهنمائی کرد، ب او بجنگید و اورا بکشید(سوره النساءآیات89و90)
   هر کس نظر مخالف داشت و یا دگراندیش یا بهردلیل(نادانی و عدم آگاهی و غیره)باشد باید اورا زجرکش کرد،بدین صورت که دست راست و پای چپ یا بلعکس وی برید بعد جنازش رو دار زد(اینم دین لطافت و محبت)سوره المائده آیه33 اینقدر مزخرفه که باز توی آیه قبلش میگه هرکسی نفسی رو نجات بده انگار تمام دنیا رو نجات داده!!! درضمن تاریخ ابن خلدون معاصر محمد نوشته شده.

 14. wakeupiran said

  سوشیانس،

  اینکه شما قبل و بعد آیات در سوره هائی که مطرح کردید را نمی بینید و یا *نمیخواهید ببینید*یک بحثی است، و اینکه هنوز متوجه نیستید که در زندگی به قول خودمان قرن 21 به عینه و رسما و عقلا آیاتی با تمهائی چون مسائل ازدواج و زناشوئی راهگشائی عملی دارند، یک بحث دیگر !

  به واقع اگر شما یک بار پایتان به دادگاههای خانواده باز شده بود که برای یک تحقیق علمی – حداقل – سری به آنجا بزنید، هیچ وقت این چنین اظهاراتی را مطرح نمیکردید و زبان را فراتر برای اهانت دراز نمیکردید. متاسفانه شما نه از قرآن کریم نصیبی عایدتان شده، نه از واقعیت های اجتماع.

  تصور من آن است که شما جزو آن گروهی هستید که پای منبر می نشینید و از خودتان و خودشان متنفر شده اید، اما بجای برطرف سازی این عقده های آخوند القا کرده و افکار پلید از وجود خودتان، رو به درگاه خالق تان کرده اید و به او فحش میدهید !! حقا این جا ها ثابت میشود که خداوند چقدر نسبت به بندگانش لطف دارد که باز هم به آنها با تمام ناشکریشان عنایت میکند.

  خلاصه کنم، همه از آن کامنت شما متوجه شدند که شما نه تنها به کلام خدا، بل به خدائی اساسا اعتقادی ندارید مگر نه کلام همان خالقتان را مسخره نمیکردید و قدری سر این چنین آیاتی فکر میکردید و آنها را ناقص نقل نمیکردید که موجبات گمراهی دیگران را پدید آورید:

  » بخاطر اينكه بعضی را بر بعضی برتری داده‌ايم و بخاطر خرجی كه ميكنند، مردان از زنان مراقبت ميكنند. بنابراين زنان صالح فرمانبردار، در غياب شوهرانشان حافظ آنچه خدا برای آنان حفظ كرده هستند. زنانی را كه از نشوز آنها ميترسيد، اول آنها را نصيحت كنيد. (اگر فايده‌ای نداشت در مرحله دوم برای مدتی) در رختخواب از آنها كناره ‌جويی كنيد. (در مرحله سوم چنانچه از هيچ راه ديگری نتوانيد آنها را از كاری كه ميكنند باز داريد) آنها را بزنيد. اگر از شما اطاعت كردند، دنبال راهی بر عليه آنها نگرديد. چون خدا، بلند مرتبه و بزرگ است. اگر از مخالفت آنها با هم ترسيديد داوری از خانواده مرد و داوری از خانواده زن انتخاب كنيد. اگر خواستار اصلاح باشند خدا بين آنها موافقت ايجاد ميكند. چون خدا دانا و آگاه است. » (سوره النساء آیه34)

  این چنین آیاتی ضامن بقای انسانیت و خانواده است نه تئوریهای زنگار گرفته ایسم ها و چیسم ها که با پول بانکداران نزول بگیر یهود به زور در دانشگاههای ایران و غیره تدریس میشود تا زنان را از محضر خانواده جدا و به جمع «مصرف کنندگان» و یا برده های کارخانه ها وارد کنند.

  امیدوارم روزی به درک وجود خداوند نائل شوید. ان شاءالله.

  • سوشیانس said

   درود
   دوست گرامی، وجود ذات پاک یزدان قابل انکار نیست(البته از دید من،حتی اونم میشه بدون تعصب بررسی کرد)
   دوست گرامی، مشکل من انکار کلام خدا نیست؛ مسئله اینجاست که با کدامین مدرک میخواهید ثابت کنید که قرآن، کلام پروردگار است؟؟؟؟؟؟
   من بیش از 30سال از عمرم رو مسلمان افراطی بودم،زمانی که به اشتباهم پی بردم شروع به مطالعه ادیان مختلف و تواریخ معاصر آنها کردم. زیباترین جمله ای که میتوانم از تمام کتب قرآن،انجیل،تورات،اوستا،گاتها و گیتی نقل کنم فقط یک جملست که در ابتدای اوستا نوشته شده:
   «اگر در این کتاب سخنی یافتید که با خرد شما منطبق نبود، نپذیر.»
   نه اینکه همچون تورات و انجیل و قرآن بگه اگر بحرف ما گوش ندی، پس بحرف خدا گوش ندادی و باید کشته شوی.دوست گرامی بجای قضاوت سریع و شاید نادرست، یکم بدون تعصب، با چشم و گوشی باز ابتدا مطالعه و بعد بحث کنیم. دوست گرامی در ضمن مطالب نوشته شده در پرانتزهای ترجمه قران، فقط توضیح مترجمه و ربطی به متن قران نداره، چرا اگر یک غیر مسلمان قران را ترجمه میکرد چه بسا پرانتزهای پرمحتوائی برایش می گذاشت؛ چون از هر دری که تعصب وارد شد، از درب دیگر منطق و خرد بیرون رفت.
   در انتها دوست گرامی اگر بفرض محال من کلیه مطالب شما را بپذیرم!!!! میشه بگید جوابتون درباره ازدواج محمد با عروس خودش چیست؟ آیا میدانید ازدواج با دختر دوست در بین اعراب، رسمی ناپسند بود؟ با این حال محمد عایشه را از دوست عزیزش ابوبکر درخواست میکند؟!؟!؟ آیا میدانید در جنگ با یک قبیله یهود(ولی انسان، دینشان بخودشان مربوطه) محمد بعداز کشتن رئیس قبیله و دوپسرش و دامادش، شب انتهای جنگ را با دختری که پدرش، برادرانش و شوهرش رو کشته، بصبح رسونده؟ آیا میدانید در کتب مختلف تاریخی از حسین نقل شده که ایرانیها را بید مردشان را کشت و زنان زیبایشان را به بستر اعراب فرستاد؟؟ آیا این بیماری جنسی، ارثی نبوده؟ آیا میدانید وقتی علی ، حسن و حسین را برای سرکوبی قیام ایرانیان طبرستان فرستان (مازیار نوشته هدایت)، بعد از شکست مازیار، حسین چاه وسط شهر گرگان را از سر اجداد ما پر کرد، بطوری که دیگر جائی برای سر افراد نبود!؟! حالا ما برای این ….. عزاداری میکنیم و بابت تجاوز به مادرانمان از آنها قدردانی کرده برایشان اشک و خون میریزیم. آیا میشود برای این حماقت حدی یافت؟؟؟؟
   کتاب خرمدین نوشته میرفطروس رو حتماً مطالعه بفرمائید تا یکم با خواندن قرآن احساس غرور و ایمان به شما دست بدهد،انشاالله
   در ضمن الله اسم بت قریش در کعبه بود، اسم پدر محمد هم عبادت کننده همین بته(عبدالله) موفق و پیروز باشید
   سالها دل طلب جام جم ازما میکرد وانچه خودداشت زبیگانه تمنامیکرد

   • معصومه said

    اینقدر چفنگ به هم بافتی که کاملا معلومه چقدر عقده ای هستی. ارزش جواب دادن را هم نداری

   • samavar said

    آخه کسخل احمق یکم چشمای کورت رو مث موقعیکه لنگاتو جلوی آغات سید علی باز میکنی باز کنی … الاغ نفهم اینا رو من از خودم ننوشتم … دوباره بخوون ببین آدرس منبع و اون دیوث بی پدر و مادر تر از تو که این کس و شعرا رو بخورد این مردم داده رو هم نوشتم

 15. 110 said

  کوردان مسیحی گوش کنند

  پیامبر اسلام (ص)
  1 در سن 25 سالگی با حضرت عایشه که 40 سال داشت ازدواج کرد
  2 رسول الله تا زمانی که عایشه زنده بود زنی نگرفت
  3 پیامبر30 سال با عایشه بود تا وقتی که عایشه در سن 70 سالگی از دنیا رفت
  4 وقتی عایشه رحلت کردند پیامبر 55 سال داشتند
  5 ازدواج های بعدی پیامبر ما بین 55 سال تا 61 سال بوده و در 2 سال باقیمانده که مکه را فتح کردند دیگر ازدواج نکردند
  6 تمام این زنها هر کدام از قبیله های مهاجرین بودند
  7 تمام زنها بیوه و پیر بودند بجز عایشه که انهم پیامبر از او بچه ایی نگرفت و سنش خیلی کم بود
  8 ان زمان مرسوم بوده که برای استحکام پیمان و بیعت باید از ان قبیله یک زن میگرفتند

  حالا از شما کور دلان مسیحی می پرسم ایا کسی که در سن 55 سالگی ازدواج کرده از روی هوس بوده ایا اصلا در این سن هوسی برای ادم باقی می ماند که بخواهد انرا ارضاء کند از طرفی انهم وقتی که 10 ها جنگ طی این سالها کرده و 2/3 شب را بیدار بوده و عبادت میکرده
  شما چگونه تهمت به این بزرگی به پاک ترین فرد بشر میزنید و او را هوسران میخانید
  اما نه چنین است
  بزنید که تنها اتش دوزخ را برای خود بیشتر میکنید

  • som said

   جانا سخن از زبان ما میگویی، مرسی حرف دل من بود

 16. 110 said

  با عرض پوزش در چند سطر اول بجای حضرت خدیجه نوشته ام عایشه ببخشید
  لطفا مدیران سایت انرا edit کنند

 17. یوسف said

  آقای سماور ممنون بسیار دردآور بود اما واقعیتی ست انکار ناپذیر
  سماور جان یه سری به این سایت هم بزن خیلی مطالب اش جامع و کامل است
  http://www.zandiq.com/
  درود بر تو و مستدام باشی

 18. یوسف said

  سماور جان بررسی کردی یه لطف کن
  حتما خبرش را هم بده ممنون

 19. حامدخوب said

  سلام

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: